Czy opłaca się zostać nauczycielem?

Nauczyciel to zawód, którego historia sięga czasów pradawnych. Już w czasach plemiennych można było zauważyć wodzów, którzy dzielili się swoją wiedzą z młodszymi członkami. W dzisiejszych czasach zostanie nauczycielem nie jest trudne. Wystarczy skończyć odpowiednie studia i posiadać predyspozycje, które na pewno ułatwią pracę w tym zawodzie.

Jeżeli zapytać maturzysty jaką pracę chciałby w przyszłości wykonywać zazwyczaj odpowiada, że taką za którą można dobrze zarobić. Pensja nauczyciela może nie jest za wysoka, ale absolwentów kuszą wolne wakacje i weekendy. To, że taka praca wiąże się z dziećmi nie jest już dla nich tak istotne, mimo że właśnie tym będą się zajmować. Niestety ukończenie obojętnie jakiego kierunku studiów związanych z pedagogiką nie daje stuprocentowej gwarancji pracy. W dzisiejszych czasach brakuje miejsc pracy dla nauczycieli. Zwłaszcza po powrocie do ośmioklasowej szkoły i zlikwidowaniu gimnazjum pracę straciło wielu pedagogów. Niektórzy, aby uzbierać pełen etat muszą uczyć w wielu szkołach, co zwłaszcza na terenach wiejskich łączy się z dojazdami.

Mimo to kierunki pedagogiczne pękają w szwach, Wielu młodych ludzi marzy o kształceniu młodszego pokolenia. Jak to zrobić? Dostanie się na studia pedagogiczne nie jest dużym problemem, o ile uzyska się w miarę dobre wyniki z matury.

Pensja nauczyciela wcale nie należy do najwyższych. Wszystko zależy od tego na jakim etapie w swojej karierze zawodowej się znajduje. Wypłata pedagoga składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz różnego rodzaju dodatków, takich jak motywacyjny, stażowy, wiejski, dodatek za nadgodziny lub za wychowawstwo. Wysokość wymienionych wcześniej dodatków zależy od tego, ile dany nauczyciel przepracował w zawodzie, jakie ma kwalifikacje oraz od tego na ile daną gminę w tym stać. Początkujący nauczyciel zarabia od 700 do 900 złotych miesięcznie. Wypłata oczywiście rośnie wraz z rozwojem i podnoszeniem swoich kwalifikacji. Największą zaletą tego zawodu są oczywiście wcześniej wspomniane wolne wakacje, weekendy, ferie zimowe oraz świąteczne. Żaden inny zawód nie ma do zaproponowania tylu wolnych dni, dlatego wiele ludzi jest oburzonych strajkami nauczycieli i ich narzekaniem na złe warunki pracy. Oprócz tego nauczyciel to zawód, który jest bardzo szanowany w społeczeństwie, zwłaszcza na wsi. Dawniej osoba, która uczyła w szkole uważana była za elitę, za jedną z najważniejszych osób. To do nich ludzie wybierali się zapytać o radę, opinię i pomoc w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Z ich zdaniem bardzo się liczono i zawsze brano je pod uwagę.