Czy są jeszcze dobrzy nauczyciele?

Mówi się często, że nauczyciel to najtrudniejszy zawód na świecie. Mimo wielu dni wolnych, wydawałoby się niewielu godzin pracy nie jest to najbardziej polecana profesja. Uczenie i wychowanie młodego człowieka wcale nie jest proste. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy młodzież staje się coraz bardziej pewna siebie, samodzielna i nie biorąca pod uwagę żadnych mądrych lat.

Gdyby zapytać ich jaki powinien być nauczyciel, najczęstszą odpowiedzią byłoby, że najlepszy to taki, który zostawia ich w spokoju, nie czepia się i pozwala im robić co chcą. Czy w dzisiejszych czasach trudno być dobrym nauczycielem? Zdecydowanie tak, ale nie jest to niemożliwe. Dobrym nauczycielem jest ten, którego uczniowie osiągają dobre wyniki, świetnie radzą sobie na egzaminach i różnego rodzaju testach. W dzisiejszych czasach o tym czy szkoła jest dobra czy nie świadczą właśnie wyniki egzaminów. Robi się różnego rodzaju rankingi, których celem jest zmotywowanie reszty szkół do jeszcze wyższych rezultatów. Takie sytuacje mogą niestety prowadzić tez do tego, że placówki, które znajdują się w czołówce nie będą czuły potrzeby zmian i rozwoju, ponieważ nie będą widziały w tym sensu skoro i tak wypadają najlepiej. W takiej sytuacji o wiele ciężej jest zostać dobrym nauczycielem, dlatego że aby stawać się coraz lepszym potrzebny jest systematyczny rozwój.

Kolejnym argumentem, który świadczy o tym, że znalezienie dobrego nauczyciela nie jest łatwe, jest fakt, że niestety nie wszyscy nimi są. Czasem niektórzy decydują się na ten zawód, mimo że nie do końca mają do tego predyspozycje. Kuszą ich w miarę wysokie zarobki, wiele dni wolnych oraz niewiele godzin pracy, chociaż być może nie lubią pracować z dziećmi i ich nauczanie nie sprawia im żadnej przyjemności. Takiemu komuś nie będzie zależało na tym, aby jak najwięcej informacji przekazać uczniom. Skupi się tylko na tym, aby być, aby przesiedzieć wyznaczone godziny i wyjść. Takich nauczycieli niestety jest w Polsce pełno. Niektórym wydaje się, że nie ma łatwiejszej pracy, że do bycia nauczycielem nie trzeba posiadać jakichś szczególnych zdolności. Nie jest to prawda.

Nauczyciel to człowiek, który ma na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Wychowuje następne pokolenie, które w przyszłości będzie podejmowało ważne decyzje i będzie miało ogromny wpływ na losy kraju. To, czego nauczą się w szkole zostanie z nimi na całe życie. Wiadomości z zakresu geografii, matematyki czy historii są niezwykle przydatne na każdym etapie życia. Ciężko byłoby sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić osobę, która nie umiałaby ani czytać ani pisać. Zostałaby wyśmiana i odrzucona. A to właśnie między innymi dzięki nauczycielom udało się większości osób opanować te zdolności. Nauczyciel, który wykonuje swój zawód z pasją może być wspaniałym wzorem do naśladowania dla młodzieży. Na szczęście takie osoby też można spotkać. Tych, którzy swoją osobowością potrafią zachwycić nawet tych najbardziej niepokornych uczniów. Należy ich szanować i podziwiać, bo w dzisiejszych czasach to wcale nie jest czymś naturalnym.