Wybór szkoły dla Twojego dziecka

Nauka w szkole

Gdy nasza pociecha podrosła już na tyle, że będzie musiała rozpocząć obowiązkowe nauczanie, często zastanawiamy się nad tym do jakiej szkoły dziecko wysłać. Najczęściej decydującymi czynnikami są odległość od miejsca zamieszkania, poziom jaki szkoła oferuje oraz to, ilu znajomych naszego dziecka również zostałoby posłanych do tej placówki. Dzięki likwidacji gimnazjów nie będziemy musieli martwić się o to, aby szkoła podstawowa była jednocześnie połączona właśnie z tą placówką. Przez to decyzja o wyborze pierwszej szkoły dla naszego dziecka jest też ważna z powodu ilości lat, które w niej spędzi. Uczniowie rozpoczynając naukę w pierwszej klasie, będą kończyli naukę w szkole podstawowej dopiero po ukończeniu ósmej klasy. Jest to bardzo długi okres i warto na dłużej przystanąć nad sprawą wyboru jak najodpowiedniejszego miejsca do nauki. Częstym pomysłem jest też posyłanie dziecka do szkoły prywatnej zamiast do tej publicznej. Ma to swoje plusy i minusy, warto więc zaznajomić się głębiej z tematem i sprawdzić wszelkie wady i zalety tego typu rozwiązania.

Czy szkoła prywatna to dobry pomysł

Do ukończenia osiemnastego roku życia dziecko ma obowiązek nauki. Oznacza to, że zawsze musi mieć zapewnione miejsce, w którym mogłoby kontynuować edukację. Jeśli chodzi o szkołę podstawową, istnieje rejonizacja która sprawia, że dziecko przypisane jest do danej szkoły ze względu na adres zameldowania. Warto o tym pamiętać, jeśli różni się on od naszego aktualnego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się do posłania dziecka do szkoły publicznej, zostaje szkoła prywatna. Taki wybór niesie za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim koszty uczęszczania pociechy do niepublicznej placówki są spore. Miesięczny koszt jest zależny od danej szkoły, jednak zaczyna się on od kilkuset złotych miesięcznie w tańszych placówkach. Zaletą szkoły prywatnej jest to, że rodzice mają duży wpływ na to, jak wyglądają kwestie nauczania czy dobór nauczycieli w szkole. Jeśli na przykład któryś z dydaktyków nie przypada do gustu rodzicom, będzie łatwiej go usunąć niż w przypadku szkoły publicznej. Pamiętajmy jednak, że do szkoły prywatnej trafiają też dzieci z problemami emocjonalnymi lub innymi tego rodzaju. Bogaci rodzice, chcąc zrzucić odpowiedzialność za wychowanie dziecka na szkołę, wybierają droższą placówkę, a ucierpieć na tym mogą pozostali uczniowie, którzy będą spędzać z niesfornym kolegą dużo czasu.

Jak ubrać do szkoły dziecko

Samo wybranie odpowiedniej placówki to nie koniec kłopotów. Musimy też odpowiednio ubrać nasze dziecko, aby nie czuło żadnego dyskomfortu oraz mogło w spokoju i skupieniu uczyć się nowych rzeczy. Jeśli więc wyślemy naszą pociechę ubraną w grube ubrania, może nie czuć się zbyt dobrze podczas lekcji. Oczywiście lepiej nie przesadzać też w drugą stronę. Jeśli nasze dziecko nie będzie odwożone do szkoły samochodem lecz będziemy je odprowadzać, pamiętajmy o tym, aby zakupić mu jak najwygodniejsze obuwie dziecięce. Dzięki temu droga do szkoły będzie przyjemnością i dziecko nie będzie miało problemów aby do niej chodzić. Dodatkową sprawą jest strój na wychowanie fizyczne. Pamiętajmy o odpowiednich butach na przebranie i o czystym, schludnie wyglądającym stroju. Wielu nauczycieli tego przedmiotu wymaga posiadania białej koszulki aby dzieci prezentowały się równo, jednak ta kwestia to indywidualna decyzja belfra. Warto więc pamiętać, że wybór szkoły to niejedyna kwestia którą należy rozwiązać przed posłaniem do niej dziecka.