Recent Posts

Reforma systemu oświaty w Polsce z 2017 roku

1 września 2017 roku inicjatywą minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, działającej w rządzie Beaty Szydło, w polskiej szkole zapanowała istna rewolucja. Poruszono całą strukturą szkolnictwa. Mimo wielu sprzeciwów reforma edukacji z 1999 została wycofana i powrócono do założeń sprzed tegoż roku. Skąd taki pomysł? Należy zacząć od tego, że reforma szkolnictwa z 1999 roku przekształciła … Kontynuuj czytanie »Reforma systemu oświaty w Polsce z 2017 roku

Wybór szkoły dla Twojego dziecka

Gdy nasza pociecha podrosła już na tyle, że będzie musiała rozpocząć obowiązkowe nauczanie, często zastanawiamy się nad tym do jakiej szkoły dziecko wysłać. Najczęściej decydującymi czynnikami są odległość od miejsca zamieszkania, poziom jaki szkoła oferuje oraz to, ilu znajomych naszego dziecka również zostałoby posłanych do tej placówki. Dzięki likwidacji gimnazjów nie będziemy musieli martwić się … Kontynuuj czytanie »Wybór szkoły dla Twojego dziecka

Jak traktowano nauczyciela kiedyś?

Mówi się często, że w szkole nie ma już nauczycieli z pasją, że takich to już tylko ze świecą szukać. Nieprawda, mimo że to może trochę trudniejsze niż dawniej, zdarzają się jednak jeszcze ludzie z pasją, którzy zachwycają swoją osobowością nawet tych najbardziej odpornych uczniów. O tym jaki powinien być nauczyciel napisano już setki artykułów. … Kontynuuj czytanie »Jak traktowano nauczyciela kiedyś?

Nauczyciel w czasach powojennych

Życie nauczycieli nie zawsze należało do łatwych. Zwłaszcza w okresie powojennym ich status społeczny znacznie się obniżył. Po wojnie rządząca w Polsce władza zaczęła bardziej doceniać robotników. Rola nauczyciela była często łączona z polityką. Nadal byli szanowani, ale tym razem nie dlatego że byli inteligentni czy zachwycali stylem życia, tylko dlatego, że się ich po prostu … Kontynuuj czytanie »Nauczyciel w czasach powojennych

Jak ważne jest nauczanie wczesnoszkolne?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo ważna jest edukacja najmłodszych. Wczesne lata życia to taki wiek, w którym dzieci najszybciej się rozwijają i przyswajają najwięcej wiedzy. Należy więc ten czas jak najlepiej wykorzystać. Dziećmi w takim wieku zajmują się specjalnie w tym kierunku przeszkoleni nauczyciele. Ich zadaniem jest nie tylko wpojenie im wiedzy, która … Kontynuuj czytanie »Jak ważne jest nauczanie wczesnoszkolne?

Jaki jest współczesny uczeń?

Uczeń w dzisiejszych czasach ma o wiele więcej możliwości na rozwój i ciągłe udoskonalanie siebie i swoich umiejętności, dzięki temu, że ma dostęp do coraz bardziej obecnej w dzisiejszych czasach technologii. Uczeń dzisiaj ma stały dostęp do Internetu, dzięki czemu nie tylko może w sposób niekontrolowany komunikować się ze światem, ale również może poszukać i znaleźć … Kontynuuj czytanie »Jaki jest współczesny uczeń?

Jak dawniej wyglądała szkoła?

Dzisiejszym uczniom trudno sobie wyobrazić to jak szkoła wyglądała stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu. Kręcą głową, śmieją się lub po prostu nie wierzą w opowiadania rodziców czy dziadków. A jak to wyglądało? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy komputer miało co dziesiąte dziecko, a o telefonie komórkowym można było pomarzyć przy kupowaniu wyprawki do … Kontynuuj czytanie »Jak dawniej wyglądała szkoła?

Czy opłaca się zostać nauczycielem?

Nauczyciel to zawód, którego historia sięga czasów pradawnych. Już w czasach plemiennych można było zauważyć wodzów, którzy dzielili się swoją wiedzą z młodszymi członkami. W dzisiejszych czasach zostanie nauczycielem nie jest trudne. Wystarczy skończyć odpowiednie studia i posiadać predyspozycje, które na pewno ułatwią pracę w tym zawodzie. Jeżeli zapytać maturzysty jaką pracę chciałby w przyszłości … Kontynuuj czytanie »Czy opłaca się zostać nauczycielem?

Szkoła kiedyś i dziś

Kto nie marzył będąc dzieckiem o zostaniu nauczycielem. Kto nie ustawiał misiów w pary i nie udawał, że znajdują się w szkole, a sam stawał obok i udawał nauczyciela zaznaczając w notesie plusy, minusy, uwagi, pochwały, piątki lub jedynki swoim wyimaginowanym uczniom. W dzieciństwie jest to jedna z najpopularniejszych zabaw. Zwłaszcza między dziewczynami. Czy zostanie … Kontynuuj czytanie »Szkoła kiedyś i dziś

Czy są jeszcze dobrzy nauczyciele?

Mówi się często, że nauczyciel to najtrudniejszy zawód na świecie. Mimo wielu dni wolnych, wydawałoby się niewielu godzin pracy nie jest to najbardziej polecana profesja. Uczenie i wychowanie młodego człowieka wcale nie jest proste. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy młodzież staje się coraz bardziej pewna siebie, samodzielna i nie biorąca pod uwagę żadnych mądrych lat. … Kontynuuj czytanie »Czy są jeszcze dobrzy nauczyciele?