Jaki jest współczesny uczeń?

Uczeń w dzisiejszych czasach ma o wiele więcej możliwości na rozwój i ciągłe udoskonalanie siebie i swoich umiejętności, dzięki temu, że ma dostęp do coraz bardziej obecnej w dzisiejszych czasach technologii.

Uczeń dzisiaj ma stały dostęp do Internetu, dzięki czemu nie tylko może w sposób niekontrolowany komunikować się ze światem, ale również może poszukać i znaleźć informacje na każdy temat, który tylko go zainteresuje. Wprowadzenie do szkół elektronicznego dziennika sprawia, że cały czas może sprawdzać i kontrolować swoje oceny, przypominać sobie o sprawdzianach czy kartkówkach oraz zadaniach domowych. To nie wszystko. Może cały czas poszerzać swoją wiedzę bez zaglądania w jakiekolwiek książki. Ma to również swoje wady. Dawniej, aby odrobić zadanie domowe albo przygotować referat trzeba było spędzić wiele czasu nad książkami, wertując, wyszukując i notując najważniejsze fragmenty. Teraz wystarczy wystukać w wyszukiwarce określony temat lub nr zadania, aby w przeciągu kilku sekund znaleźć rozwiązanie. Częste jest niestety również używanie telefonów na sprawdzianach, przesyłanie sobie nawzajem odpowiedzi lub po prostu najzwyklejsze ściąganie. Upilnowanie uczniów na różnego rodzaju testach lub kartkówkach staje się coraz bardziej trudne. Warto jednak pamiętać, że to nauczyciel ustala zasady, których ma prawo od danego ucznia wymagać.