Jaki powinien być nauczyciel?

To jaki powinien być nauczyciel od wielu lat zastanawia wiele osób, począwszy od rodziców, a na dzieciach kończąc. To bardzo odpowiedzialny zawód, który ma duży wpływ na rozwój młodych osób.

Nauczyciel to osoba, która razem z rodzicami pełni ogromną rolę w wychowaniu dzieci. To jak nauczyciel będzie daną młodą osobę traktował może mieć wpływ na jej psychikę i dalsze dorosłe życie. Pedagog musi cechować się cierpliwością i wyrozumiałością. Powinien doceniać i chwalić uczniów za ich osiągnięcia i sukcesy motywując ich przy tym do stawiania sobie coraz wyższych celów i dążenia do nich. Nie może jednak krytykować i zniechęcać tych, którym zrozumienie czegoś nie przychodzi łatwo. Należy takim uczniom poświęcić więcej czasu i przekonać ich, że stać ich na więcej.

Niestety czasem zdarza się tak, że uczniowie trafiają na tak zwanych „nauczycieli bez powołania”, którzy nie lubią swojej pracy lub wybrali takie studia z różnych względów, ale na pewno nie z powodu dzieci. Niektóre osoby nie nadają się po prostu do wykonywania takiego zawodu ze względu na swoją osobowość. Niecierpliwość, nerwowość, zbytnia surowość lub brak wyrozumiałości to tylko kilka z wielu cech, których nie powinien posiadać nauczyciel.

Gdyby zapytać najmłodszych jakie cechy powinien posiadać, na pewno wymieniliby między innymi to, że nie powinien robić sprawdzianów, kartkówek, pytać czy zadawać zadań domowych. Rodzice w tej roli widzieliby kogoś wymagającego, sprawiedliwego, ale też i wyrozumiałego, który będzie potrafił nie tylko krzyczeć, ale również pomóc, kiedy dziecko z czymś sobie nie radzi.

A jaki tak naprawdę powinien być? Przede wszystkim najważniejsze, żeby lubił pracować z dziećmi, żeby zajęcia z najmłodszymi sprawiały mu przyjemność. Takiej osobie łatwiej będzie poradzić sobie zwłaszcza z tymi niegrzecznymi osobnikami, nie wpadnie tak szybko w gniew i nie zacznie krzyczeć. Będąc nauczycielem warto czerpać ze swoich własnych doświadczeń. Każdy był przecież dzieckiem, przeżywał pewnie podobne sprawy do tych, które dotykają obecną młodzież. Warto wczuć się w ich sytuację i zrozumieć, dlaczego w pewnych sytuacjach zachowują się tak, a nie inaczej. Każdy nauczyciel oprócz tego, że uczy określonego przedmiotu jest również osobą, która powinna dbać o bezpieczeństwo i wychowanie dzieci. Dobry wychowawca potrafi podejść do każdego dziecka indywidualnie, potrafi znaleźć z każdym wspólny język, dzięki czemu może im pomóc, czasem w naprawdę trudnych i ciężkich sytuacjach. Konieczny jest również ciągły kontakt pomiędzy nauczycielem a rodzicami, dzięki czemu w razie problemów szybciej będzie można dziecku pomóc.