Cechy idealnego nauczyciela

Często dzieci i rodzice oraz sami nauczyciele zastanawiają się czy idealny wychowawca, pedagog istnieje, a jeżeli tak to jakie cechy powinien mieć.

Idealny nauczyciel to przede wszystkim ktoś kto ma osobowość. Powinien potrafić przekazać i zainteresować swoją pasją, którą może być na przykład prowadzony przez niego przedmiot, uczniów. To również osoba, która jest pracowita. Nie przychodzi na lekcję tylko by być, ale stara się jak najlepiej ten czas wykorzystać i jak najwięcej informacji przekazać. Idealny nauczyciel jest sympatyczny. Nie wywyższa się. Potrafi żyć w przyjaznych stosunkach z uczniami, ale mimo to nie pozwala im na zbyt wiele. Cierpliwość to również bardzo ważna cecha. Nie będzie się denerwował, że uczniom nie wychodzi coś tak jak jemu, ale wytłumaczy jeszcze raz i spokojnie poczeka na rezultaty. Nie wywyższa się, pokazuje uczniom, że oni też są ważni. Czasem nawet taka wydawałoby się niezmieniająca nic rzecz, jak na przykład zapamiętanie imion wszystkich uczniów może sprawić, że poczują się lepiej i z ochotą będą przychodzić na te zajęcia. Kolejna cecha idealnego nauczyciela to kreatywność. Przekazywanie różnych wiadomości w inny, ciekawy sposób może sprawić, że zainteresowanie danym tematem będzie większe. Oprócz tego powinien być dobrym motywatorem. Powinien przekonać dzieci, że mogą osiągnąć wszystko co chcą jeżeli tylko będą pracować, zachęcać ich do podnoszenia sobie poprzeczki i dążenia do nich, a w razie niepowodzeń podnosić ich na duchu. Idealny nauczyciel nie krytykuje uczniów. Ocenia nie ich, ale ich wiedzę na dany temat. To bardzo ważne. Krytykowani uczniowie, zwłaszcza Ci bardziej wrażliwi, mogą z tego powodu wpaść w kompleksy lub może obniżyć się poczucie ich własnej wartości, dlatego na to należy szczególnie uważać. Idealny nauczyciel to ten, który nie osiada na laurach, który ciągle się rozwija, aby w jeszcze lepszy sposób wykonywać swoją pracę.