Kim jest nauczyciel stażysta?

Mało kto wie, że w karierze nauczyciela również można znaleźć różne stopnie, które prowadzą do awansu zawodowego.

Każdy młody nauczyciel zaczyna swoją karierę od bycia tak zwanym nauczycielem stażystą. Staż tego typu trwa zazwyczaj rok. Nauczyciel otrzymuje opiekuna do którego może się zwrócić w razie jakichkolwiek kłopotów. Opiekunem zostaje nauczyciel, który ma duże doświadczenie i od kilku lub kilkunastu lat pracuje w zawodzie. Na początku swojego stażu świeżo upieczony nauczyciel pisze i oddaje dyrektorowi plan rozwoju zawodowego, który w trakcie swojego stażu ma zamiar realizować. Jest to pierwszy tak poważny egzamin przed młodym nauczycielem, ponieważ od tego czy się sprawdzi zależy jego dalsza kariera zawodowa. Po roku stażysta staje przed dyrektorem i przedstawia sprawozdanie z tego, co przez ten czas udało mu się dokonać. Sprawdza czy faktycznie to zawód dla niego i czy obiektywnie może powiedzieć, że poradził sobie z dziećmi i powierzonymi mu obowiązkami. Jeżeli dyrektor danej placówki uzna, że zadania zostały wykonane poprawnie zalicza mu ten pierwszy poważny egzamin dzięki czemu młody pedagog ma szansę na awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego. Awans wiąże się nie tylko z zakończeniem pewnego etapu w karierze zawodowej, ale również z podwyżką pieniężną.