Szkoła kiedyś i dziś

Kto nie marzył będąc dzieckiem o zostaniu nauczycielem. Kto nie ustawiał misiów w pary i nie udawał, że znajdują się w szkole, a sam stawał obok i udawał nauczyciela zaznaczając w notesie plusy, minusy, uwagi, pochwały, piątki lub jedynki swoim wyimaginowanym uczniom. W dzieciństwie jest to jedna z najpopularniejszych zabaw. Zwłaszcza między dziewczynami.

Czy zostanie nauczycielem sprawia, że człowiek jest bardziej szanowany przez społeczeństwo? Zdecydowanie tak. Nauczyciel to obok strażaka i lekarza najbardziej poważany zawód przez większość osób. Jeżeli ktoś uczy w szkole od razu kojarzy się z kimś mądrym, odpowiedzialnym, odpowiednią osobą do naśladowania oraz uważana jest za tą, z której opinią należy się liczyć. Z biegiem czasu podejście osób do nauczyciela również ulega zmianie. Nauczyciel nie jest już szanowany tak jak to było dawniej, ani przez rodziców ani przez dzieci.

W dzisiejszych czasach uczniowie traktują swoich nauczycieli trochę jak zło konieczne. Uważają ich za osoby, które niepotrzebnie się ich czepiają, wymagają niewiadomo i czego i nie chcą zostawić ich w spokoju. Oczywiście nie wszyscy są tacy, ale zdarzają się i takie jednostki. Lekcje również wyglądają inaczej jak dawniej. Świat się zmienia, więc i szkoły zaczęły korzystać z nowych technologii. Zwykłe papierowe dzienniki odeszły w zapomnienie. Teraz w modzie są nowoczesne elektroniczne dzienniki, które maja ułatwić pracę nauczycielowi i umożliwić rodzicom wgląd w oceny i uwagi dzieci. Oprócz tego czy ktoś w dzisiejszych czasach wyobraża sobie szkołę bez komputera. Jeszcze kilkanaście lat temu komputery w szkole wydawały się czymś nierealnym. Jeżeli już jakiś się w szkole pojawił trafiał najczęściej do gabinetu dyrektora. O lekcjach informatyki można było pomarzyć. Obecnie ciężko znaleźć szkołę, w której komputerów by nie było. Można je znaleźć nie tylko na sali informatycznej, ale również w każdej klasie. Nauczyciele nie tylko mają stały dostęp do Internetu, ale również mogą korzystać z tablic interaktywnych, dzięki czemu nie mają tak ciągłego kontaktu z kredą.

Uczniowie mają więc wspaniałe warunki do nauki i rozwijania swoich umiejętności, z czego nie wszyscy jednak korzystają. Jak już wcześniej wspomniano traktują szkołę jako zło konieczne, coś co zostało stworzone, aby im uprzykrzyć życie. Nie zdają sobie sprawy ile mogliby się dowiedzieć gdyby tylko zaczęli pracować. I tutaj jest właśnie największa rola nauczyciela . Pokazać, zachęcić i zmotywować młodzież do tego, że oni też mogą stać się lepsi, że wszystko jest w ich rękach, że mogą osiągnąć dużo więcej niż im się wydaje. Nie jest to jednak takie proste jak mogłoby się wydawać postronnemu człowiekowi.